بطور کلی به لباسی که حالت کلاسیک و رسمی نداشته باشد کژوال گفته می‌شود. استایل کژوال انواع مختلفی دارد ولی ویژگی مشترکی و مهمی که همه‌ی کژوال‌ها باید داشته باشنداین است که شما با آنها احساس خوب، سبک و راحت داشته باشید.

یکی از نکات مهمی که در انواع استایل کژوال مطرح است، نوع پارچه آنهاست. نمیتوانیم با اطمینان کامل فقط چند پارچه را برای یک استایل کژوال نام ببریم زیرا پارچه‌ها برای خود دنیای بسیار بزرگی دارند و هر کدام از انها می‌توانند قابلیت و ویژگی لازم را برای ایجاد یک لباس کژوال داشته باشند.

پارچه‌های نرم و لطیفی که خاصیت کشی و قابلیت شستشوی بالایی دارند، جز پارچه‌های کژوال به شمار می‌ایند.

لباس‌های کژوال به شما این فرصت را می‌دهند که علاوه بر اینکه در طول روز راحت باشید،بتوانید همچنان با مد روز هم پیش بروید. به عبارتی دیگر سبک کژوال به شما این اجازه را می‌دهد که در انجام فعالیت‌های روزانه، کاری و حرفه‌ای و یا حتی مراسم‌های مهم، راحت‌تر بوده و در عین حال ظاهری بسیار آراسته و شیک داشته باشید. البته توجه کنید با اینکه وسعت انتخاب شما برای استایل کژوال بسیار بالاست اما به این معنا نیست که هر لباسی داخل کمدتان بود شما آن را بر تن کرده و بتوانید نام آن را استایل کژوال بگذارید زیرا در این استایل باید به مکانی یا موقعیتی که در آن قرار میگیرید توجه زیادی داشته باشید. همچنین به تیپ اندامی خود، شناسایی فرم چهره، انتخاب رنگ لباس مناسب هم دقت کنید.